تکنیک‌های سرچ در گوگل با دستورهای site:

زمانی که شما یک سرچ کننده ساده در گوگل هستید، برای یافتن نتایج مورد نظر، ممکن است بخواهید از روش‌های خاصی استفاده ‌کنید. همان‌طور که می‌دانید، تکنیک‌های خاصی برای استفاده از موتور جستجو وجود دارد. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند تا به نتایج مطلوب خود در هنگام سرچ گوگل برسید.

حتی ممکن است بارها و بارها سعی کنید اصطلاحات جستجو را درست بدست آورید، اما نتایج هنوز هم موارد غیر ضروری زیادی را نشان می‌دهد. بسیاری از تکنیک‌های پیشرفته برای جستجوی گوگل وجود دارند که بسیار مفید هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با تکنیک‌های سرچ در گوگل آشنا شوید.

دستورات پیشرفته گوگل

در ابتدا ممکن است، ندانید که برای سرچ در گوگل دستورات پیشرفته‌ای وجود دارد و از طریق آن می‌توانید برای نتایج بهتر جستجو استفاده کنید، در حالی که دستورات زیادی وجود دارد، ما لیست کاملی از دستورات پیشرفته را برای شما در زیر گردآوری کرده‌ایم.

نکته مهم در مورد استفاده از دستورات جستجوی پیشرفته گوگل

از قرار دادن فاصله بین نمادها و کلمات در اصطلاح جستجو خودداری کنید. به عنوان مثال، سایت: dm360.ir نتایج متفاوتی نسبت به سایت مقابل ارائه می‌دهد: dm360.ir.

دستور :site

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده کم از دستور :site کم رنگ بودن آن در موتور جستجوی گوگل می‌باشد که در اینجا ما با ارائه چند راهکار کاربردی به شما در برطرف کردن این مشکل کمک خواهیم کرد.

 دستورات :site برای بهبود سرچ در گوگل

 • کاربرد دستور site:yoursite.com

یکی از کاربردهای این دستور نشان دادن تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما می‌باشد.( نحوه استفاده از آن به این صورت است که بعد از :site و آدرس ریشه سایت بدون نوشتن www استفاده می‌کنیم.
برای درک بهتر این مطلب از یک مثال استفاده می‌کنیم:
سایت آمازون به عنوان سایتی با بیشترین صفحات ایندکس شده نمونه خوبی برای این مورد می‌باشد.

تعداد صفحات ایندکس شده بسیار زیاد می‌باشد و بررسی تمامی آنها مقدور نیست به همین دلیل از دستورهای ترکیبی زیر برای یافتن مطلب موردنظر استفاده می‌کنیم.

site:DM360.ir

 • کاربرد /folder در دستور :site

شما می‌توانید در این دستور به جای folder از نام هر زیرشاخه دیگر در سایت استفاده کنید و به این صورت تمامی صفحات موجود در زیرشاخه مورد نظر را مشاهده کنید. به عنوان مثال:

site:amazon.com/book

با استفاده از این راهکار می‌توانید به صفحات داخلی سایت خود بسیار مسلط باشید.

 • کاربرد sub در دستور :site

با به‌کارگیری این ترفند شما قادر خواهید بود به تمامی مطالب موجود در یک زیردامنه از طریق موتور جستجوی گوگل دسترسی پیدا کنید. تفاوت این دستور با قبل در این است که در دستور قبل شما نتایج تمام زیردامنه‌ها را مشاهده می‌کنید ولی با استفاده از این راهکار می‌توانید زیردامنه موردنظر خود را فیلتر کرده و از تعداد صفحات ایندکس شده به طور خاص‌تر مطلع شوید.

به عنوان مثال:

site:local.amazon.com

تکنیک‌های سرچ در گوگل

 • کاربرد inurl:sub در :site

اگر از این دستور به تنهایی استفاده کنید مشابه دستور بالا عمل خواهد کرد ولی در صورتی که از یک کاراکتر (-) بعد از sub استفاده کنید تمامی نتایج را به جز هرچه در زیردامنه مشخص شده را نشان خواهد داد. از این دستور می‌توانید برای فیلتر کردن و کاهش هرچه بهتر و نیز جستجوی خاص نتایج استفاده کنید.

site:amazon.com inurl:local

هم چنین می‌توانید از چند زیردامنه به صورت زیر در این دستور استفاده کنید:

(site:example.com –inurl:shop –inurl:blog –inurl:local)

site:amazon.com -inurl:www -inurl:local -inurl:aws

 • کاربرد inurl:param در :site

این دستور نیز جستجوی شما را در لینک‌ها به صورت خاص تر اعمال می‌کند به این صورت که تمامی صفحات دارای لینک کلمه param جستجو می‌کند. کاربرد بیشتر این محصول زمانی است که شما می‌خواهید صفحات ایندکس شده از سایتتان را در یک دسته بندی مشخص بیابید.
هم‌چنین مانند مورد قبل می‌توانید با کارگیری کارکتر (-) نتایج مورد نظر خود را به‌صورت خاص‌تر کاهش دهید.

site:amazon.com inurl:ref

 • کاربرد text goes here در :site

همانطور که می‌دانید در هنگام جستجو گوگل، ترتیب کلمات کلیدی جستجو شده، لحاظ نمی‌شود و جستجو را درتمامی صفحات سایت اعمال می‌کند به عنوان مثال عباراتی مانند ” goes text here” یا ” text goes in here” متفاوت عمل نخواهد کرد. به همین دلیل اگر عینا به دنبال عبارت مشخصی می‌باشید از این دستور به صورت زیر استفاده کنید:

site:amazon.com free kindle books

site:amazon.com “free kindle books

 • کاربرد this OR that در :site

با استفاده از این دستور قادر خواهید بود هم‌زمان چند عبارت متفاوت را در سایت جستجو کنید و همان‌طور که از معنی عبارت OR مشخص است در نتایج موتور جستجوی گوگل به شما صفحاتی را نشان خواهد داد که شامل هرکدام از عبارات یا هر دوی آنها می‌باشد فقط به این نکته دقت داشته باشید که حروف عبارت OR حتما باید به صورت بزرگ تایپ شود تا گوگل بین آن و متن مورد جستجوی شما تمایز قائل شود.

به عنوان مثال:

site:amazon.com edward OR jacob

تکنیک‌های سرچ در گوگل

 • کاربرد ~word در :site

یکی دیگر از دستورات کاربردی و جالب استفاده از کارکتر (~) می‌باشد. اگر می‌خواهید هم‌زمان با عبارت جستجو شده موردنظر خودتان عبارات مشابه آن نیز نمایش داده شود می‌توانید از این کاراکتر به صورت زیر استفاده کنید:

site:amazon.com ~management

با کلیک بر لینک بالا مشاهده خواهید کرد که گوگل همزمان با عبارت management عباراتی نظیر Leadership  و  Control را نیز در نتایج نشان خواهد داد.

 • کاربرد ”intitle:”text goes here در :site

با به کارگیری این دستور موتور جستجوی گوگل تنها در عنوان صفحات جستجو میکند و متن را نادیده می‌گیرد. این دستور فقط عبارات داخل تگ  header سایت و در واقع تگ را مورد جستجو قرار می‌دهد. یکی از کاربردهای جالب و کارآمد این دستور استفاده از intitle  برای یافتن صفحاتی است که در اینترنت مطالب شما را کپی کرده‌اند.

”site:amazon.com intitle:”harry potter

 • کاربرد header filetype:pdf در :site

اگر به‌دنبال مقالات هستید با استفاده از دستور در زمان صرفه جویی کنید. به طور کلی این دستور برای جستجو نوع خاصی از فایل‌ها در موتور جستجوی گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

site:amazon.com filetype:xls

 • کاربرد text goes here در :site

با استفاده از این دستور می‌توانید مطلبی را در تمامی سایت‌ها با پسوند (Top-Level Domain TLD) جستجو کنید.

”site:.edu “online marketing

شما با به‌کارگیری کمی خلاقیت و با ترکیب دستورات بالا می‌توانید نتایج موتور جستجو گوگل را بهبود بخشیده و زمان جستجوی خود را بسیار کاهش دهید و هم‌چنین اگر به عنوان طراح سایت یا سئو کار فعالیت دارید می‌توانید اطلاعات مناسب و جامعی را از وضعیت ایندکس صفحات سایتتان توسط گوگل بدست آورید.

این مقاله توسط جنا خزرجی در وب‌سایت dm360 تالیف گردیده است. کپی باذکر منبع بلامانع است.

احسان سرایانی

احسان سرایانی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

ویژگی‌های یک کارشناس روابط عمومی حرفه ای

ویژگی‌های یک کارشناس روابط عمومی حرفه ای

افراد زیادی هستند که شاید این ادعا را داشته باشند که در زمینه روابط‌عمومی عالی هستند اما در بیشتر مواقع، این حرف یک ادعا بیشتر نیست! افرادی که در این زمینه واقعاً نخبه و حرفه‌ای هستند، دارای استعدادهای ذاتی و مهارت‌هایی هستند که این استعدادها در همه انسان‌ها وجود...

ویژگی‌های یک کارشناس روابط عمومی حرفه ای

ویژگی‌های یک کارشناس روابط عمومی حرفه ای

افراد زیادی هستند که شاید این ادعا را داشته باشند که در زمینه روابط‌عمومی عالی هستند اما در بیشتر مواقع، این حرف یک ادعا بیشتر نیست! افرادی که در این زمینه واقعاً نخبه و حرفه‌ای هستند، دارای استعدادهای ذاتی و مهارت‌هایی هستند که این استعدادها در همه انسان‌ها وجود...